Úprava vody ze studní a místních zdrojů

Filtrace vody a alkalizace

Voda, jeden z nejdůležitějších předpokladů života, není v přírodě čistá, ale obsahuje vesměs nežádoucí příměsi a rozpuštěné látky, které se do vody dostávají z prostředí, ve kterém se voda nachází. Vodu nelze užívat ve stavu, v jakém se v přírodě nachází, a je nutná úprava vody nebo alespoň filtrace vody.

Hlavní metody úpravy vody

Podle charakteru znečištění se volí vhodná technologie úpravy vody a tomu odpovídající filtry a zařízení na úpravu vody. Jsou to zejména:

  • filtrace, a to mechanická filtrace, písková filtrace, případně filtrace aktivním uhlím,
  • alkalizace – zvýšení obsahu vápníku a hořčíku ve vodě (ztvrzení vody), zvýšení pH, otupení agresivity vody,
  • odstranění železa a manganu z vody (odželeznění a odmanganování vody),
  • změkčení vody,
  • odstranění dusičnanů z vody,
  • celkové snížení obsahu rozpuštěných solí (odsolení vody)
  • zdravotní (bakteriální) zabezpečení vody.
  • Tento článek je věnován nejjednodušší metodě úpravy vody, a tou je filtrace vody.

    Mechanická filtrace vody odstraní nežádoucí nerozpustné látky, jako je jíl, písek, bahno apod. Podle volby hustoty filtrační vložky lze zachytit pevné příměsi o velikostech od jednoho mikronu výše, standardně se užívají vložky o hustotě 50 až 100 mikron.

    Malý mechanický filtr svíčkový je určen především jako ochrana čerpadel, myček, praček, automatických filtrů apod. Pro vyšší výkony jsou vhodné sáčkové filtry Rosedale.

    Mechanická filtrace vody neodstraní nejjemnější nečistoty, voda po filtraci nemusí být čirá.

    Písková filtrace zachytí i jemné mechanické nečistoty. Písek díky svojí adsorpční schopnosti zachytí i částečky mikroskopických rozměrů, které se ve vodě jeví jako zákal nebo opalescence. Písková filtrace vody je klasická vodárenská technologie, která pracuje na stejném principu, jako se děje v přírodě. Zařízení pro tuto technologii se pochopitelně nazývá pískový filtr.

    Filtrace aktivním uhlím z vody odstraní většinu látek organického a některé látky anorganického původu, jako jsou pesticidy, těžké kovy a podobně. Odstraňuje z vody nepříjemné pachy včetně chlóru a celkově zlepšuje chuť upravené vody. Zařízení pro tuto technologii se pochopitelně nazývá filtr s aktivním uhlím nebo též uhlíkatý filtr.

    Alkalizace vody ji ztvrzuje (zvyšuje tvrdost vody), otupuje se agresivita vody a zvyšuje se pH. Filtrační náplní je vápenec nebo dolomitický vápenec. Úprava vody alkalizací je vhodná při použití vody jak pro pitné, tak i užitkové účely. Z hlediska použití vody pro pitné účely je žádoucí určitý minimální obsah vápníku a hořčíku ve vodě (tvořící tvrdost vody), neboť se jedná o tak zvané biogenní prvky, potřebné pro lidský organismus. Pro užitkové účely není vhodná úplně měkká, většinou i málo mineralizovaná voda, neboť je agresivní. Ztvrzením vody alkalizací se nezvyšuje karbonátová tvrdost, které má tendence ve vodě tvořit vodní kámen. Zařízení pro tuto technologii se pochopitelně nazývá alkalizační filtr nebo též ztvrzovací filtr.

    Volbu vhodné technologie úpravy vody a filtračního zařízení svěřte odborníkům.

    

    Zde je místo pro Vaše názory a komentáře...

    You must be logged in to post a comment.